event organizator
28 Apr, 2025
event organizator
Revista MEDIST

Nr. 4 - Aprilie 2025 - Hristos a Înviat!

Nr. 4/2025

Hristos a Înviat!
 
Luna aprilie marchează un eveniment special în parcursul MEDIST: instalarea în România a primei linii de automatizare DxA 5000, produsă de Beckman Coulter, concepută pentru a îmbunătăți eficiența operațiunilor și productivitatea în laboratorul clinic.
Suntem încântați să anunțăm că rețeaua europeană de laboratoare medicale Clinica Sante este beneficiarul acestui sistem inovator. Deopotrivă, suntem mândri să putem contribui la dezvoltarea partenerilor noștri prin furnizarea unor soluții care aduc plusvaloare, facilitând fluxul de lucru din laborator și îmbunătățind activitatea utilizatorilor.
 
Implicarea D-Dimer în diagnosticul coagulopatiei de consum
Coagulopatia de consum, cunoscută și sub denumirea de coagulare intravasculară diseminată (CID), este o tulburare hematologică gravă caracterizată prin activarea excesivă a cascadei coagulării, ducând atât la tromboză difuză, cât și la hemoragie. Diagnosticul precoce este esențial pentru prognosticul pacienților, iar dintre biomarkerii disponibili, D-Dimer-ul ocupă un loc central.
În cadrul CID, trombina este generată în exces, ceea ce determină formarea de cheaguri intravasculare și consumul factorilor de coagulare, conducând la complicații hemoragice. Degradarea fibrinei rezultate din acest proces eliberează fragmente de D-Dimer, făcând din acest marker un indicator esențial al coagulopatiei de consum.
Aflați mai multe despre implicarea testului D-Dimer în diagnosticul coagulopatiei de consum
 
Testarea probelor pacienților cu hemofilie tratați cu Hemlibra și Elocta
Data de 17 aprilie marchează Ziua Mondială a Hemofiliei, dedicată conștientizării afecțiunilor ereditare și sprijinirii persoanelor diagnosticate cu tulburări de coagulare a sângelui.
Hemofilia este o tulburare genetică a sistemului hemostatic caracterizată prin deficitul unor factori de coagulare esențiali, cum ar fi factorul VIII în hemofilia A sau factorul IX hemofilia B, ceea ce predispune pacienții la sângerări spontane și prelungite.
Designed by Freepik
În ultimii ani, tratamentele moderne precum Hemlibra (Emicizumab) și Elocta (factor VIII recombinant cu durată de acțiune extinsă) au revoluționat managementul acestei afecțiuni. Cu toate acestea, testele de laborator utilizate pentru monitorizarea pacienților tratați cu aceste medicamente au întâmpinat provocări semnificative.
Aflați mai multe despre testele de coagulare specifice pentru monitorizarea tratamentului.
Detalii AICI
 
Tratament prenatal inovator al atrofiei musculare spinale (SMA)
 


Acest caz descrie tratamentul prenatal al atrofiei musculare spinale. Finkel şi colab. arată potențialul terapiei prenatale, oferind noi speranțe pentru intervenția timpurie în tulburările genetice.


Designed by Freepik
Aflați mai multe AICI
 
"Achievement of the year 2024" - premiul care consolidează parteneriatul QuantaMatrix - MEDIST
Încă de la începutul călătoriei MEDIST, am căutat să introducem pe piața din România producători renumiți la nivel mondial pentru a putea furniza continuu soluții de vârf clienților noștri.

QuantaMatrix este unul dintre acești producători și suntem deosebit de mândri că am pus bazele unui parteneriat de încredere în 2022, lucrând în permanență la consolidarea relației de afaceri și la construirea de noi oportunități mutual benefice.
La întâlnirea distribuitorilor QuantaMatrix, ce a avut loc în luna aprilie a acestui an, am avut onoarea de a ne numără printre premianți, fiindu-ne înmânat premiul "Achievement of the Year" pentru realizări deosebite în anul 2024. 

Acest premiu reprezintă încununarea eforturilor depuse de echipa MEDIST pentru promovarea soluțiilor inovatoare în domeniul microbiologiei, dar și confirmarea capacității de deschidere la nou a pieței din România.
 

Doriți să revedeți un număr mai vechi al Revistei MEDIST?
Click aici pentru a vizualiza toate edițiile.
 
Confidențialitate
Copyright © 2025 MEDIST S.R.L., Toate drepturile sunt rezervate.
Primiți acest newsletter în cazul în care ați achiziționat produse sau servicii oferite de MEDIST S.R.L. sau v-ați exprimat anterior acordul pe e-mail de a primi informații despre serviciile si produsele noastre.

Adresa noastră poștală este:
MEDIST S.R.L.
Str. Ion Urdăreanu nr. 34A
Sector 5
București

Doriți să schimbați modul de primire a mesajelor?

Actualizați preferințele sau dezabonare aici.

Email Marketing Powered by Mailchimp
Facebook
Website
YouTube
LinkedIn
blog-icons blog-icons blog-icons blog-icons

Acest site foloseşte cookies. Navigând în continuare vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor.

Detalii aici De acord